Zadania projektu
- Cel projektu
- Obszar badań
- Zadania projektu
- Partnerzy projektu
- Aktywności
- Kontakt
Konferencja
Renaturyzacja mokradeł na terenach chronionych. Aspekty naukowe, społeczne i przyrodnicze. 17-18 marca 2011, Izabelin
Zobacz plakat
Ocena stanu obecnego
Celem działania jest analiza stanu obecnego środowiska przyrodniczego Kampinoskiego Parku Narodowego ukierunkowana na siedliska hydrogeniczne.
Wskazane będą zarówno siedliska zachowane w dobrym stanie jak i te, które uległy degradacji. W przypadku siedlisk o dobrym stanie ekologicznym przedstawione zostaną uwarunkowania prowadzące do zachowania ich wartości, natomiast w przypadku siedlisk zdegradowanych zidentyfikowane zostaną czynniki, które wywołały degradację.
Identyfikacja stanu docelowego
Celem działania jest opracowanie wizji stanu środowiska KPN po restytucji warunków wodnych. Na podstawie analiz sytuacji hydrologiczno-siedliskowej opracowana zostanie mapa potencjalnych siedlisk bagiennych wraz z ich waloryzacją a na podstawie danych z miejsc referencyjnych opracowana zostanie mapa pożądanych warunków wodnych. Oprócz zmienności przestrzennej uwzględniona zostanie zmienność czasowa. Wizja zmian będzie zsyntetyzowana na mapie oceny jakości terenów mokradłowych.
Identyfikacja ograniczeń
Celem działania jest identyfikacja ograniczeń w uzyskaniu przyjętych wartości środowiska dla stanu docelowego pozwalająca na uniknięcie lub zredukowanie potencjalnych konfliktów wywołanych wprowadzaniem planowanych rozwiązań. Prace dotyczyć będą dwóch zagadnień: analizy sytuacji społeczno-ekonomicznej oraz specyficznych uwarunkowań środowiskowych. Jednym ze szczególnie ważnych rezultatów będzie określenie obszarów, dla których zmiana warunków siedliskowych nie może być przeprowadzona lub ograniczona.
Metody osiągnięcia celu
Celem działania jest opracowanie technicznych i nietechnicznych (przyrodniczych) metod odtworzenia pierwotnych warunków wodnych i poprawy uwilgotnienia gleb w KPN. Analizy i oceny skutków podejmowanych działań będą dostosowywane do uwarunkowań środowiskowych, hydrologicznych i stref hydrodynamicznych, ze szczególnym uwzględnieniem działań na obszarach wydmowych, bagiennych dolinach, tarasach i terenach znajdujących się pod antropogeniczną presją.
Założenia działań renaturyzacyjnych
Celem działania jest opracowanie strategii przedsięwzięć, które będą prowadziły do podwyższenia uwilgotnienia wybranych siedlisk. Proponowane działania będą się charakteryzowały: naukowymi podstawami, uwzględnieniem czynników środowiskowych jak i społeczno-ekonomicznych oraz realnymi rozwiązaniami technicznymi. Proponowane spójne podejście pozwoli na dodanie walorów aplikacyjnych do uzyskanych rezultatów badań naukowych umożliwiając ich wykorzystanie.